Skip to main content

To: Zürich Belediye Meclisine

Juch-Arealde İş Makineleri istemiyoruz

Almance: https://act.campax.org/p/juch-bleibt
İngilizce: https://act.campax.org/p/juch-bleibt-en
Fransızca: https://act.campax.org/p/juch-bleibt-fr
İspanyol: https://act.campax.org/p/juch-bleibt-es
Arapça: https://act.campax.org/p/juch-bleibt-ar

Zürih Şehri (Stadt Zürich) ile insaat devi HRS Real Estate arasında gizlice yapılan anlaşmayla bizim kültürel alanımızı anlamsıy bir şekilde yıkmak istiyorlar.

Stadt Zürich, işgal altındaki Juch-Areal’de yaratılan kültürel ve yasam alanını devam eden Corona Krizinin tam ortasında yıkmayı planlıyorlar.

Bu şekilde elde edilen alanı 2,5 yıl boyunca HRS Real Estate firmasının yan tarafta devam eden şantiyesindeki beton mikserleri için park yeri olarak kullanmak istiyorlar.

Şantiyedeki operasyonlar için daha fazla alana ihtiyaç olduğunu iddia ediyorlar.

İki taraf arasında yapıldığını düşündüğümüz bu kullanım antlaşmasının, ilerde doğabilecek Sigorta anlaşmazlıgını önlemek olması muhtemel gözüküyor.

Bu metine imza atan kişilerin Stadt Zürichten talepleri:

Juch-Areal’in HRS firmasının islettiği şantiye operasyonları için yıkılmasını istemiyoruz. Burası şehre, dolayısıyla şehirde yaşayan insanlara aittir.

Bu nedenle bu bşlgenin kullanımı şehrin tüm sakinlerine fayda sağlamalıdır. Sadece inşaat devinin lehine şeffaf olmayan bir anlaşma olmamalıdır.

Bu dilekçe ayrıca aşağıdaki kurumlardan destek alıyor:
- Elena Marti, Gemeinderätin Grüne
- Jasmin Pokerschnig, Kantonsrätin Grüne
- Luca Maggi, Gemeinderat Grüne
- Markus Kunz, Gemeinderat Grüne
- Laura Huonker, Kantonsrätin AL
- Christina Schiller, Gemeinderätin AL
- Nicola Siegrist, Kantonsrat SP
- Christine Seidler, Gemeinderätin SP
- JUSO Stadt Zürich

Why is this important?

Bu neden önemlidir:

Juch, Altstetten’da HRS tarafından işletilen geleckteki Swiss Life Arena’nın sınırında yer alan bir işgal bölgesidir.

Bölge Zürih şehrine aittir ve bu bölge 2019 yazına kadar AOZ tarafından Federal İltica Merkezı için bir pilot proje olarak kullanılmıştır.

Bölge bundan sonra 31 ekim 2019 de isgal edilene kadar bostu.

Bu bölge 1960’lı yıllarda misafir işçiler için kullanılmış, daha sonra Mültecilerin tutulduğu bir yerken, işgalden sonra kültürel ve yaşam alanı olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Bu kültürel ve yaşam alanı, orada yaşayanlar ve kullananlar tarafından ortak olarak organize edilmektedir.

Juch’da birlikte kullanılabilen ve ücretsiz olarak erişilebilen yapılar vardır. Bunlardan bazıları;

Stüdyolar, serigrafi, ücretsiz giyim mağazası, kütüphane, toplantı odaları, ahşap ve metal atölyesi, grup odaları, radyo yayın odası, konser salonu ve her Perşembe herkese açık beraber yemek gibi imkanlar vardır.

Juch, herkes için ve özellikle mülteci/göçmenlik geçmişine sahip insanların özgürce ve tüketmeye ihtiyaç duymadan, buluşup organize olabileceği Zürih’deki birkaç yerden birtanesidir.

Stadt Zürich, devam eden Corona Krizine rağmen 20 Nisanda, 4 gün içinde bu bölgeyi boşaltmamızı bize yazılı olarak bildirdi.

Neden tahliye etmemiz gerektiğini talep etmemiye karşın, ne amaçla kullanılacağı hakkında yorumda bulunmamıştır. Belediye meclisi gibi diğer kamu kuruluşlarıda bu konuda hiçbir şey bilmemektedir.

Yaptığımız siyasi ve medya baskısının dikkat çekmesi, ayrıca yaptığımız dayanışma eylemleri neticesinde 24 Nisanda tahliyenin son gününde süreyi 22 Mayısa kadar uzatma kararı aldılar.
Bu sayede Stadt’ın bölge planlarına ilişkin gizliliğin nedenleri açıklığa kavuşmuştur.

Zürich Stadt Sosyal Departmanı’nın 24 Nisan da ki açıklamasında şöyle diyor;

Yan taraftaki şantiyede sıkışık koşullar nedeniyle ZSC tarafından görevlendirilen HRS Real Estate, inşaatının bitimine kadar (yaklaşık 2,5 yıl) boyunca Juch alanını kiralamak istiyorlar.

Bu kültürel alanımızı 2,5 yıl boyunca kmyon ve beton mikserleri için, şantiye alanına çevirmek istiyorlar. Bu yıkım Zürih belediyesinin daha önce yaptığı uygulamalardan çok uzaktır.

Bu bağlamda medya da ayrıca:

„ Belediye Meclisi bu durumu, başlangıcından itibaren ele alarak, bölgeye uygun olup olmadığına dikkat eder.“

İlk durum sahadaki çökme ve kanalizasyon sisteminde görülen hasar olduğu raporlarla sabittir. AOZ için olası bir yenileme meşru değildir.

Şu iki nokta oldukça önem arz etmektedir.

1- Meydana gelen kayma bölgedeki ufak bir bölümü etkiledi. Kasım 2019 da yapılan işgalin başında AOZ ile bu hasarlı bölgenin kullanılmaması konusunda anlaşıldı. Sorumlu inşaat mühendislerinin çökme riski taşımağına emin olunmasına rağmen bu anlaşmaya hala uyulmaktadır. İşgal hakkındaki bu argümanları geçersizdir.

2- Kanalizasyon sisteminde meydana gelen bu çökme HRS firmasının şantiyesinden kaynaklamaktadır. Bundan dolayı AOZ, HRS Real Estate’e karşı 6 ay önce sigorta girişiminde bulundu.HRS firmasının neden aniden bu bölgeye ihtiyacı olduğunu ve burayı neden kiralamak istedikleri son derece tartışmalıdır.

Bu nedenle Zürich Stadt’dan talebimiz:

Juch-Areal’in HRS gayrimenkul tarafından şantiye operasyon sahası olarak tahliye edilip, yıkılmasını istemiyoruz. Bu bölge şehre ve içinde yaşayanlara aittir.

Bu nedenle, bölgenin kullanımı sadece bir inşaat devinin şeffaf olamayan bir parçasına değil, şehrin tüm sakinlerine fayda sağlamalı.

E-Mail: [email protected]
Website: https://juch.zureich.rip/
Zürich, Schweiz

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Links

Updates

2020-05-11 14:00:27 +0200

25 signatures reached

2020-05-09 23:15:14 +0200

10 signatures reached